מחילונים גמורים בבתי הקפה ועד חרדים בשטיבל, מילדי הגן ועד הקשישים שבגינות הציבוריות, יש דמות אחת שיצרה עבור כולנו את המוסיקה שבמובנים רבים, יכולה להיות הפסקול של הישראליות עצמה. אריק איינשטיין נגע בכולנו וסביר להניח שגם לך יש פינה חמה אחת לפחות בלב לאחד השירים שלו. סביר להניח שאת אריק, ז"ל, הפסקה הזו הייתה מביכה עד להכעיס. הפער בין אריק האדם שאהב להיות בבית ועד לדמות הענקים שבראשנו, מזמין הצצה מרתקת ששזורה כולה בעיר שנולד, גדל, חלם, יצר ואהב בה. כאוהדים מושבעים, אספנו עבורך כאן כמה עובדות מפתיעות שלא הכרת על אריק איינשטיין והצעה מפתה לטיול מודרך שיחשוף בפניך רבדים חדשים על קולו של דור שלם.

הקשר המשפחתי לאורי זוהר

כולנו יודעים שאריק איינשטיין ואורי זוהר היו שותפים ליצירה וחברים בלב ובנפש. עם זאת, האם ידעת שהם רקמו ביניהם גם קשרים משפחתיים? שתיים מבנותיו של אריק עברו תהליך חזרה בתשובה. בסופו של דבר, נישאו לבניו של אורי זוהר. עובדה זו מעלה לשאלה, האם השיר "הוא חזר בתשובה" הוא אכן שיר של סיום חברות? אולי דווקא טיול מודרך בתוך נפשו של איינשטיין והגיגיו אודות שינוי אופי החברות? אחרי הכול: "שום דבר לא השתנה, זו אותה המנגינה והמילים".

אריק הספורטאי

הרבה לפני שאריק איינשטיין היה "אריק איינשטיין", הכירו בו כספורטאי מחונן כבר בימי התיכון. הוא שמר על שיאו בקפיצה לגובה בקטגוריית למשך מעל עשר שנים.

הוא תיעב את הבמה

כמו כל דמות גיבור מורכבת בסיפורים הגדולים של תרבותנו, גם אריק היה נתון בקונפליקט מתמיד. בעוד שרבים השתוקקו לראותו, הוא סירב באופן עיקש במשך עשורים להופיע. היצירה שלו הדהדה בלבבותיהם של רבים גם מרחוק. מאז 1981, לא נראה איינשטיין על במה בהופעה חיה. הוא עצמו, מעולם לא הבין את הרעש הגדול. להצעה לקבל פרס ישראל הגיב במשפט, "אל תביכו אותי".

ל"סע לאט" יש גרסת ניינטיז

בשנת 1995, יצא אלבומו של איינשטיין "יש בי אהבה" ובו שיר בשם "סע לאט ב". השיר מלא בקריצות נהדרות. רבות מהן ממחישות את השינויים שהתרחשו בחברה הישראלית ואולי גם באריק עצמו מימי החלונות הגבוהים. כך למשל, במקום "ברדיו החלפון של הגשש פתאום התחילו חדשות", הוא שר בגרסה המחודשת "ברדיו חדשות מהמפרץ מדברים על מסכות" ומתייחס כמובן לחוויה שעברו כל אזרחי ישראל ממש זמן קצר לפני כן בחדרים האטומים במלחמת המפרץ. הוא ממשיך באותה מגמה אחר כך כשהוא מחליף את המשפט "תן למחשבות לרוץ לכל הכיוונים" ל"תן לשטוף את העיניים, תן לנשום את הפריחה". זהו שיר שהוא ממש טיול מודרך בימים של המלחמה המשונה הזו. מעניין לחשוב איזו גרסה היה כותב על ימי הקורונה.

הפנים הראשונות בווידאו מוסיקלי

שירו של איינשטיין, "כשאת בוכה את לא יפה", הוא הקליפ הראשון שצולם אי פעם בישראל. הקליפ שודר לראשונה בערוץ הראשון בשנת 1969.

הוא יליד תל אביב וחי בה כל חייו

אי אפשר להבין באמת את אריק האדם בלי להבין את העיר שהייתה לו בית. כאוהביה ומוקיריה של תל אביב ומעריצים בלב ובנפש של אריק, אנו מזמינים אותך לצאת יחד איתנו למסע מרגש ומרתק בסמטאות תל אביב של אריק. סיור אריק איינשטיין שלנו הוא טיול מודרך שיצרנו במחשבה מעמיקה, בו נכיר אזורים פחות מטוילים של תל אביב ונתוודע לכל התחנות שעיצבו את יצירתו. במהלך הסיור, ישמשו לנו שיריו של אריק איינשטיין שיושמעו מפעם לפעם כמורי דרך והמקומות שבמסע ייצקו משמעויות חדשות אל המילים שכבר היו לנו בית.

רוצה לתאם טיול מודרך בעקבות אריק איינשטיין?

כדי לתאם סיור אריק איינשטיין עם צפריר ורענן, כל שעליך לעשות הוא רק להירשם לסיור הבא ונחזור אליך בהקדם עם כל הפרטים.

דילוג לתוכן